Pacienta do Ústí poslali lékaři z Českých Budějovic. Foto: Krajská zdravotní
Zajímavosti

Ústecký kraj – Lékaři Kliniky úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s., použili k narovnání bércové kosti pacienta unikátní hexapodální zevní fixátor. Tvar a funkci jedinečné konstrukce navrhl speciální počítačový software. Tuto techniku použili zdejší chirurgové již v roce 2017 jako první v republice. V současnosti se zákrok provádí výjimečně, jen na několika málo specializovaných tuzemských pracovištích.

Operovaný pacient měl po starším zranění značně deformovanou dolní končetinu v bérci. Úrazoví chirurgové z Masarykovy nemocnice proto zvolili kombinaci klasické operační techniky za použití kruhových zevních fixátorů, vylepšenou hexapodálním propojením jednotlivých kruhů. Ty umožňují simultánní pohyb ve třech rovinách najednou. Plánovaní samotné korekce usnadnil unikátní počítačový software, který po vložení parametrů deformity končetiny sám navrhuje pozici i pohyb jednotlivých hexapodálních vzpěr v požadovaném směru a ideální rychlost posuvu.

MUDr. Kamil Kučera a MUDr. Roman Mišičko při operaci. Foto: Krajská zdravotní

„Tato operační technika je výhodná především v případech výrazných trojrozměrných kostních deformit. Nesporným bonusem je snížení infekčních komplikací a možnost časné zátěže končetiny,“ vysvětluje úrazový chirurg MUDr. Roman Mišičko, který provedl samotnou operaci i předoperační práce se softwarem.

„Vícerovinné deformity dlouhých kostí jsou obtížným terapeutickým problémem pro svoji komplexnost a požadavky na přesnost korekce. V posledních letech jsme svědky celosvětově intenzivního propojování a začleňování nových technologií do medicíny, jako jsou různé navigační a robotické systémy, 3D tisk nebo umělá inteligence, které nám při operacích účinně pomáhají,“ dodává MUDr. Mišičko.

Pacient je z jižních Čech původem z Ukrajiny. Před třemi lety utrpěl úraz bérce, chirurgicky ošetřený na Ukrajině. Končetina byla značně deformovaná a zhojení holenní kosti nedokončené, což mu způsobovalo bolesti a kulhavou chůzi. Muž je motivovaný pracovat, ale postižení ho limituje. Do ústecké Masarykovy nemocnice byl poslán z nemocnice v Českých Budějovicích, kde se tyto výkony neprovádí. Samotná korekce dolní končetiny potrvá přibližně 30 dní, hojení kosti pak ještě dalších několik měsíců.

Samotná korekce dolní končetiny potrvá přibližně 30 dní. Foto: Krajská zdravotní

Ve světě jsou již v praxi zavedeny automatické hexapodální vzpěry, které provádějí korekce pomocí servomotorků na dálku. Ty jsou naprogramovány plánovacím softwarem a kontrolovány on-line lékařem pomocí počítače nebo mobilního telefonu. Například výrobek The MAXFRAME AUTOSTRUT™.

Hexapodální zevní fixátory jsou fixační systémy, umožňující pohyb dvou spojených rovin proti sobě simultánně a synergicky v různých směrech najednou. Vycházejí z Gough-Stewartovy platformy, zkonstruované už v 60. letech minulého století ve Velké Británii.

Model hexapodu vytvořený počítačovým programem. Foto: Krajská zdravotní

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru