Neurochirurgové v Krajské zdravotní používají na deformity páteře jako první v Česku tyče vyrobené pacientovi na míru
Operace deformitu páteře pomocí tyče vyrobené na míru. Na snímku vlevo ústecký neurochirurg Petr Vachata a asistující operatér Tomáš Radovnický. Foto: Petr Sochůrek
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Lékařští specialisté ústecké neurochirurgické kliniky jako první v České republice použili při operaci skoliózy páteře implantát vyrobený, ještě před samotným operačním výkonem, pacientovi na míru. Výroba implantátu ve Francii trvala tři týdny a ústečtí neurochirurgové se připravovali na první operaci, kterou podstoupila jako první sedmašedesátiletá žena z Českolipska, dva měsíce. Do konce června stihli specialisté tři takové zákroky. Do operačního programu se dál hlásí zájemci z celé České republiky.

Operační řešení skolióz a páteřních deformit patří k nejsložitějším operacím v chirurgii páteře. Tyto dlouhé a náročné chirurgické výkony jsou zatíženy vysokým rizikem komplikací a jsou prováděny pouze na specializovaných pracovištích. Neurochirurgická klinika v ústecké Masarykově nemocnici patří k nejlepším pracovištím svého zaměření v České republice. „Principem operačního výkonu je korekce patologického zakřivení páteře ve všech třech rovinách s dosažením trvalého postavení pomocí kostní fúze. Náprava abnormálního postavení se provádí pomocí systému šroubů zavedených v jednotlivých obratlových tělech a následně pospojovaných pomocí dlouhých tyčí,“ vysvětluje operatér Petr Vachata.

„Pro každého pacienta na základě jeho individuálních dat získaných z radiologického vyšetření a našeho plánu individuální operační korekce provedeme počítačovou simulaci. Analýzou výsledného plánovaného upraveného zakřivení páteře, které pacientovi přinese největší prospěch, vznikne virtuální model a na jeho základě jsou vyrobeny pro pacienta specificky připravené tyče z titanu nebo ocelové slitiny,“ přiblížil Petr Vachata, co je před samotnou mnohahodinovou operací potřeba.

Operatéři tak získají pro pacienta optimální referenci, kterou operačním výkonem následně dosáhnou v sagitální rovině, tedy rovnoběžné se střední rovinou těla, aby pacientovi nabídli co nejoptimálnější výsledek tvaru páteře spojený s odstraněním jeho předoperačních obtíží. „Nezanedbatelným benefitem je také významná úspora času při vlastním výkonu, kdy tvarování tyčí spojujících velké množství šroubů kleštěmi operatérem zabere nemalou dobu,“ upozorňuje na další výhodu neurochirurg s tím, že navíc každá změna zakřivení tyče následným ohýbáním oslabuje pevnost materiálu a zvyšuje riziko selhání v budoucnosti.

„Optimalizovaná terapie upravená podle individuálních potřeb pacienta, tedy zjednodušeně pro každého na míru, je typickým příkladem moderní personalizované medicíny,“ dodal přednosta ústecké neurochirurgické kliniky profesor Martin Sameš.

Na operacích páteře se podílí v ústeckém komplexním neurochirurgickém centru celý tým specialistů od radiologů, radiologických asistentů, anesteziologů, elektrofyziologů, protetických odborníků až po rehabilitační pracovníky. „Na neurochirurgii provedeme každý rok kolem tisíce operací páteře s využitím nejmodernějších technologií včetně intraoperační navigace pomocí CT přístroje, která zajišťuje správné a přesné zavedení jednotlivých implantátů a šroubů. Výkony tohoto typu patří k vrcholům ve spektru našich spondylochirurgických operací,“ upozorňuje profesor Sameš.

1207 operace2

PLÁN KOREKCE. ZDROJ RENTGENOVÉHO SNÍMKU: KRAJSKÁ ZDRAVOTNÍ

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru