Krásné Březno - Opravdu výjimečný odchov evropského významu se podařil v uplynulých dnech ústecké zoologické zahradě. Od roku 2003 zde chová pár supů himálajských, přičemž první pokus o hnízdění proběhl v roce 2007. Samice snášela vejce pravidelně každý rok, ale až v letošním roce bylo hnízdění završeno úspěchem.

Mládě supa himalájského. Zdroj: Zoo Ústí nad Labem

Chovatelka Andrea Gruntová uvedla, že mládě se klubalo na svět plné tři dny a skořápky se zcela zbavilo 29. května. „Ihned jsme je zvážili, mělo 199 g, bylo téměř holé, ale oči mělo otevřené a dobře reagovalo. Hned druhý den jsme je začali opatrně krmit kousky myších holátek namáčenými v Pancreolanu (kvůli lepšímu trávení) a dávku jsme rozdělili na pět přídělů za den. Zároveň jsme při každém krmení kontrolovali, zda má prázdné volátko, aby nedocházelo ke kvašení potravy. Pokaždé jsme je zvážili a zapisovali denní přírůstky," vysvětlila chovatelka.

Devátý den bylo mládě přestěhováno do samostatné místnosti přepažené tmavou látkou, aby nedocházelo k žádnému kontaktu s člověkem. „Vytvořili jsme mu hnízdo podobné jako v přírodě, z klacíků, mechu a peří, vedle něj se na monitoru promítají záběry rodičů na skutečném hnízdě, akustickou kulisu tvoří zvuky z přírody a celý prostor je monitorován průmyslovou kamerou s přenosem do manipulační místnosti chovatelů. Co je však nejdůležitější, že krmení probíhá pomocí makety supí hlavy, takže lidský faktor je z odchovu zcela vyloučen," uvedla Andrea Gruntová.

„Četnost krmení byla postupně snižována, dnes již mládě dostává potravu 2x denně, myší holátka vystřídaly drobnější myšky a malí potkani. Je také pravidelně sledována hmotnost, při posledním vážení v sobotu 9. července se ručička ustálila na hodnotě 4,5 kg. Mládě se již ozývá, hraje si s klacíky či peřím, reaguje na atrapu a po každém krmení se spolu s „matkou" kontaktují a probírají," dodala chovatelka.

Kromě ústecké zoo chová tento druh v České republice ještě Zoo Lešná, ale ta má tři samce. Odchov v Zoologické zahradě v Ústí nad Labem je podle získaných údajů historicky první, ale stejně tak je vzácností i v zoologických zahradách Evropy. Podle údajů www.isis.org se v posledních 12 měsících vylíhlo pouze jedno mládě v jedné francouzské zoo. Celkem chová tento druh v Evropě 16 institucí v počtu 43 zvířat, z toho 23 samců, 14 samic a 6 jedinců neurčeného pohlaví.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru