Krásné Březno - Opravdu výjimečný odchov evropského významu se podařil v uplynulých dnech ústecké zoologické zahradě. Od roku 2003 zde chová pár supů himálajských, přičemž první pokus o hnízdění proběhl v roce 2007. Samice snášela vejce pravidelně každý rok, ale až v letošním roce bylo hnízdění završeno úspěchem.
Mládě supa himalájského. Zdroj: Zoo Ústí nad Labem
Chovatelka Andrea Gruntová uvedla, že mládě se klubalo na svět plné tři dny a skořápky se zcela zbavilo 29. května. „Ihned jsme je zvážili, mělo 199 g, bylo téměř holé, ale oči mělo otevřené a dobře reagovalo. Hned druhý den jsme je začali opatrně krmit kousky myších holátek namáčenými v Pancreolanu (kvůli lepšímu trávení) a dávku jsme rozdělili na pět přídělů za den. Zároveň jsme při každém krmení kontrolovali, zda má prázdné volátko, aby nedocházelo ke kvašení potravy. Pokaždé jsme je zvážili a zapisovali denní přírůstky," vysvětlila chovatelka.
Devátý den bylo mládě přestěhováno do samostatné místnosti přepažené tmavou látkou, aby nedocházelo k žádnému kontaktu s člověkem. „Vytvořili jsme mu hnízdo podobné jako v přírodě, z klacíků, mechu a peří, vedle něj se na monitoru promítají záběry rodičů na skutečném hnízdě, akustickou kulisu tvoří zvuky z přírody a celý prostor je monitorován průmyslovou kamerou s přenosem do manipulační místnosti chovatelů. Co je však nejdůležitější, že krmení probíhá pomocí makety supí hlavy, takže lidský faktor je z odchovu zcela vyloučen," uvedla Andrea Gruntová.
„Četnost krmení byla postupně snižována, dnes již mládě dostává potravu 2x denně, myší holátka vystřídaly drobnější myšky a malí potkani. Je také pravidelně sledována hmotnost, při posledním vážení v sobotu 9. července se ručička ustálila na hodnotě 4,5 kg. Mládě se již ozývá, hraje si s klacíky či peřím, reaguje na atrapu a po každém krmení se spolu s „matkou" kontaktují a probírají," dodala chovatelka.
Kromě ústecké zoo chová tento druh v České republice ještě Zoo Lešná, ale ta má tři samce. Odchov v Zoologické zahradě v Ústí nad Labem je podle získaných údajů historicky první, ale stejně tak je vzácností i v zoologických zahradách Evropy. Podle údajů www.isis.org se v posledních 12 měsících vylíhlo pouze jedno mládě v jedné francouzské zoo. Celkem chová tento druh v Evropě 16 institucí v počtu 43 zvířat, z toho 23 samců, 14 samic a 6 jedinců neurčeného pohlaví.