Ústecký kraj - Kvantitativní měření i dotazníkové šetření, které proběhlo od srpna do října na Labské stezce na území Ústeckého kraje, potvrdilo stabilní zájem pěších i cyklistů o tuto trasu.
Ze získaných dat lze nejen určit počty průchodů a spokojenost návštěvníků, ale také spočítat, jakým ekonomickým přínosem stezka pro region je. Nejvíce zde utratí turisté, kteří zde stráví více než jeden den.
„Výsledky monitoringu potvrzují, že Labská stezka je oblíbený a úspěšný turistický cíl, který využívají rádi místní obyvatelé i návštěvníci z jiných krajů a zemí. Vzhledem k ekonomickému přínosu, jaký generuje, je pro Ústecký kraj důležité o tuto páteřní trasu nadále dobře pečovat a také ji propagovat, aby i v budoucnu nalákala další zájemce, nadšené cyklisty, kterým má nejen Labská stezka, ale celý Ústecký kraj co nabídnout,“ řekl náměstek hejtmana pro cestovní ruch Zdeněk Matouš.
Kvantitativní monitoring byl realizován díky šesti sčítacím bodům, na čtyřech z nich byly rozlišeny i průchody pěších a průjezdy cyklistů. Jednalo se o lokality Dolní Žleb, Děčín – Křešice, Velké Březno, Třeboutice, Židovice a Roudnice nad Labem. Nejfrekventovanějším místem bylo Děčín – Křešice s více než 34 tisíci průchody a průjezdy. Průměrný podíl cyklistů ze všech průjezdů činil 77 %. Měření prokázalo, že nejvíce je stezka navštěvovaná o víkendu, resp. v neděli; nejméně průchodů bývá v pondělí. Na využití stezky mají vliv letní měsíce, kdy počet srpnových průchodů je vyšší než zářijových, přestože se vyhodnocovala jen polovina měsíce. Denní průměr všech lokalit činí 390 průchodů a průjezdů.
V rámci dotazníkového šetření bylo sebráno 607 kompletně vyplněných dotazníků. Z vyhodnocení vyplývá, že přes 90 % návštěvníků je z Čech, 7% z Německa. Místní obyvatelé činí 84 % českých návštěvníků, další významně zastoupené kraje jsou Středočeský, Praha a Liberecký. Cyklisté jezdívají nejčastěji ve dvojici (více než 30 %) či samostatně (27 %). Ze tří čtvrtin se jednalo o jednodenní výlety, 10 % vyráží na dva dny, zbytek na více dní. Nejčastěji lidé Labskou stezku využívají k relaxaci a sportu (55 %). Pohybují se na ní ale také dálkoví cyklisté, z nichž přes 68% urazí denně 30 – 70 km.
Vzhledem k tomu, že cyklisté nejčastěji využívají služeb občerstvení (80 %) s denní útratou v průměru 400 Kč na osobu a cizinci často také ubytování v průměru za 700 Kč na osobu a noc, lze odhadnout ekonomický přínos Labské stezky pro Ústecký kraj. Za sezonu březen – říjen letošního roku činí tento odhad 40 milionů korun, z čehož polovina připadá na zahraniční turisty a polovina na návštěvníky z ostatních krajů. Obyvatelé Ústeckého kraje na stezce utratí dalších téměř 19 milionů korun. Více než 98 % generují vícedenní turisté. Z toho je patrné, že pro zvýšení ekonomického přínosu Labské stezky je vhodné vytvářet a propagovat produkty pro vícedenní turisty, zejména z Německa.
"Labská stezka patří k nejnavštěvovanějším dálkovým cyklotrasám v ČR i v Evropě (www.mereninavstevnosti.cz). Nabízí na 1 300 km nevšedního cykloputování podél Labe i bezpečné cyklostezky, které systematicky buduje Ústecký kraj i kraje navazující. Za jejím úspěchem stojí i společná česko-německá propagace (www.labska-stezka.cz), na níž se podílí kraje, města, podnikatelé a další partneři," uvádí Radek Patrný, koordinátor Labské stezky v ČR z Nadace Partnerství.
Polovina návštěvníků se na stezku vydává pravidelně a opakovaně. Téměř třetina návštěvníků chce dobudování cyklistické infrastruktury, více než pětina by uvítala více gastronomických zařízení.
„Obliba Labské stezky v Ústeckém kraji neustále roste. V Českém středohoří pozorujeme zvyšující se zájem místních, kteří stezku čím dál více využívají k trávení volného času a k aktivnímu odpočinku, a to nejen na kole, ale i na inline bruslích nebo jako trasu pro běh. Dalším důkazem růstu obliby tohoto turistického produktu jsou nově vzniklá občerstvení na trase Labské stezky,“ doplnil Michal Horáček z Destinační agentury České středohoří, která zastřešuje marketing Labské stezky v Ústeckém kraji.
Monitoring návštěvnosti Labské stezky na území Ústeckého kraje provedlo v období 12. srpna – 13. října 2019 pro Ústecký kraj Partnerství, o.p.s. za spolupráce Destinační agentury České středohoří, o.p.s. (dotazníkové šetření). Systematický monitoring vybraných úseků stezky za pomoci automatických sčítačů provádí Ústecký kraj od roku 2013.