Proti klíšťové encefalitidě je očkována jen třetina obyvatel kraje. Odkládat byste ho neměli
Ilustrační foto
Ústí nad Labem

Ústecý kraj - Na týden od 20. dubna připadá Světový a Evropský týden očkování. Celý svět sleduje současnou situaci ohledně COVID-19. Očkovací látka proti novému koronaviru zatím není k dispozici. Česká republika patří k zemím, kterým se aktuálně daří šíření nemoci držet v mezích.

Na druhou stranu je zemí s nejvyšším počtem případů v EU u jiného virového onemocnění, proti kterému na rozdíl od COVID-19 očkování existuje. Jedná se o klíšťovou encefalitidu. V Ústeckém kraji bylo v loňském roce zaznamenáno 40 případů klíšťové encefalitidy, tedy více než 5 % z celkového počtu v České republice (774). V kraji je přitom proočkováno 30 % obyvatel, což je 1 % nad celorepublikovým průměrem. Důležitost očkování proti klíšťové encefalitidě letos narůstá nejen kvůli tomu, že odborníci očekávají růst populace klíšťat z důvodu přemnožení hlodavců, ale také vzhledem k vyšší pravděpodobnosti, že Češi budou trávit letní dovolenou v rámci České republiky. Česká republika přitom patří k tzv. plně endemickým územím klíšťat nakažených klíšťovou encefalitidou. To znamená, že klíště přenášející virus klíšťové encefalitidy je možné potkat prakticky kdekoli, včetně městských parků, zahrad a dětských hřišť. Dle České vakcinologické společnosti je možné provádět očkování i během šíření infekce COVID-19.

Vytoužené očkování proti COVID-19 vs. existující očkování

Odborníci v různých státech se nyní zaměřují na přípravu očkovací látky proti COVID-19. Na tu s napětím čeká i veřejnost. Přesto ale lidé nevyužívají možnost očkování proti dalším nemocem, které ohrožují zdraví a mohou způsobit dokonce i smrt. „Je paradoxní, že lidé volají po neexistujícím očkování proti COVID-19, ale na druhou stranu plně nevyužívají očkovací látky, které lékaři k dispozici mají a které chrání před dalšími vážnými onemocněními. Jako příklad může sloužit očkování proti klíšťové encefalitidě nebo chřipce. Někteří dokonce odmítají i povinná očkování – situace kolem očkování proti spalničkám je všeobecně známá. Je otázkou, jak se postaví k situaci tito odmítači očkování. A další otázkou též je, zda si budou lidé ochotni za své zdraví připlatit, pokud očkování bude k dispozici,“ říká MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D. z Fakultní nemocnice Ostrava.

Věk je rizikový faktor

Stejně jako v případě COVID-19 nebo chřipky, je klíšťová encefalitida onemocnění, u nějž se riziko závažného průběhu zvyšuje s věkem. U klíšťové encefalitidy přitom problémem ve vyšším věku není pouze vyšší riziko vážnějšího průběhu, ale také rostoucí podíl nemocnosti. Mezinárodní studie zaměřená na situaci v České republice, Slovensku a Rakousku ukázala, že nejvíce případů klíšťové encefalitidy připadalo na vyšší věkové skupiny. Bohužel u těchto věkových skupin je proočkovanost v České republice velmi nízká. Ve skupině nad 55 let je očkovaný jen přibližně každý pátý. „Je paradoxní, že senioři očkování velmi potřebují, přesto se proti klíšťové encefalitidě nechrání,“ uzavírá MUDr. Petroušová.

Prevence je levnější

V prevenci klíšťové encefalitidy nestačí spoléhat pouze na opatření omezující přisátí klíštěte jako jsou dlouhé nohavice a repelent při cestě do přírody. To dokazují i počty nakažených, které jsou v České republice dlouhodobě vysoké. Případná pracovní neschopnost přitom trvá i u pacienta s „lehčím průběhem“ 4–6 týdnů, následky ale mohou být i trvalé. Dlouhodobá pracovní neschopnost pak znamená pro pracovně aktivní skupinu nemocných a jejich blízké nejen velkou sociální a zdravotní zátěž, ale také zátěž finanční. Účinná prevence spočívá v očkování. Základní očkování probíhá ve třech dávkách aplikovaných s časovým rozestupem. Náklady na jednu dávku činí přibližně 900 Kč, přičemž je možné požádat o příspěvek na očkování u pojišťovny. Ten se uplatňuje i v případě přeočkování, které probíhá jednou dávkou po 3 až 5 letech.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru