Krásné Březno - Zoologická zahrada v Ústí nad Labem zaznamenala v měsíci záři dva úspěšné odchovy kriticky ohroženého druhu lichokopytníka. V měsíci září se stádo oslů somálských rozrostlo o dvě mláďata.
Na svět se podíval 8. záři nejprve hřebeček. Matkou je patnáctiletá klisna Maya a otcem je samec Passion, který byl v loňském roce do ústecké zoo zapůjčen z liberecké zahrady. Druhé zářiové mládě se narodilo o šestnáct dní později. Ošetřovatelé pohlaví ještě neznají. Otcem je rovněž hřebec Passion, matkou je u tohoto přírůstku samice Georgína.
Zářiovými odchovy se ústecká zoo zařadila na první místo v odchovech tohoto ohroženého druhu lichokopytníka v České republice. Stádo s mláďaty návštěvníci naleznou po v expozici sousedící s výběhem zebry Hartmannové.
Chov oslů somálských se v Zoologické zahradě Ústí nad Labem datuje od roku 1992. Tehdy přicestovala do zoo z Tieparku Berlín čtyři zvířata. Prvním odchovaným mládětem byl sameček narozený v roce 1994 pojmenovaný Claude.
Osli somálští jsou nezapomenutelní jednak kvůli své velikosti, v kohoutku měří až půl druhého metru. A také díky výrazným pruhům na dolní části nohou. Právě tyto pruhované ponožky jsou typickým znakem divokých oslů. Tato majestátní zvířata dokáží přežívat v podobně nehostinných podmínkách jako velbloudi. Jejich domovinou jsou skalnaté polopouště severovýchodní Afriky s tuhou trávou sloužící jako potrava. Patří mezi nejohroženější druhy velkých savců, jejich počty ve volné přírodě nepřevyšují šest set jedinců. V chovných zařízeních je nyní chováno okolo dalších dvou set padesáti zvířat. Největší nebezpečí představuje lov, ztráta přirozeného prostředí a genetická degenerace v důsledku křížení s oslem domácím.