Ústí nad Labem - V posledních letech se snad každý druhý občan města Ústí nad Labem setkal při obvyklých aktivitách jako cesta na nákup, procházky parkem, čekání na autobus nebo návrat domů ve večerních hodinách, s jedním nebo celou partou divočáků, hledajících mezi domy něco k snědku.
Že to není běžná situace, svědčí stížnosti občanů na příslušné úřady. Lidé se prostě bojí. Z těchto důvodů vedení města ve spolupráci s uživateli honiteb navazujících na okrajové čtvrti města a s městskou policií, dali dohromady projekt cíleného odchytu divokých prasat, kterým se zachtělo volně se pohybovat po našem městě. Vydali povolení na odchyt prasete divokého v odchytových zařízeních na nehonebních pozemcích a na jejich následný odlov. Sestavili také pravidla, za jakých bude odchyt prováděn tak, aby nebyl opomenut žádný nežádoucí aspekt včetně možnosti případného týrání odchycených jedinců. Odchytové klece jsou v majetku magistrátu nebo městských částí a jsou umístěny buď trvale, nebo jsou pravidelně přemisťovány na jiné místo.
Odchytové klece jsou označeny tabulkou s kontaktem na městskou policii, která provádí pravidelné kontroly těchto zařízení. Klece jsou aktivní pouze přes noc, ve dne jsou zavřené, aby zde nedošlo k nežádoucím odchytům, například psa, kterého v těchto místech venčí jeho majitel nebo ještě hůř, aby se do klece nedostalo dítě, nebo zvědavý kolemjdoucí občan. Z těchto důvodů strážníci městské policie každý večer natahují sklopná zařízení těchto odchytových klecí a brzo ráno zajistí, aby klece byly zavřené. Jsou zde také umístěny fotopasti, které snímají nežádoucí aktivity kolem klecí, neboť se již několikrát stalo, že nástražný systém odchytovým klecí někdo záměrně poškodil. Pokládáním návnad, následným odlovem a zpracováním odchycených jedinců, včetně vyšetření na trichinu, jsou pověřeni konkrétní poučení myslivci. Všichni zúčastnění jsou ve spojení. Pokud hlídka městské policisté zjistí při kontrole odchycený kus (kusy), kontaktuje mysliveckého hospodáře, který v co nejkratší době zajistí provedení odlovu chycené zvěře. Je možné, že se do klece chytí i jiné zvíře, než cílený divočák. I na to je v pravidlech pamatováno; tato zvířata jsou z klecí vypouštěna zpět do volné přírody.
Foto: MP Ústí nad Labem
Vedle odchytových klecí slouží ke snížení stavu divočáků hlavně odlovy těchto zvířat, které provádí myslivci příslušných mysliveckých sdružení. Naháňky se provádí pravidelně, a to za přísných bezpečnostních opatření. Než lovci vyrazí do terénu, zajistí hlídky Policie ČR a hlídky strážníků prostor proti vstupu nepovolaných osob, aby nemohlo dojít k jakémukoli zranění, způsobené střelnou zbraní. Až poté může odstřel divokých prasat začít. Nebezpečí netkví pouze ze strachu se setkáním divočáků s lidmi, ale hrozí i nebezpečí, aby se k nám nedostala nemoc těchto zvířat v podobě prasečího moru. Ten by mohl zasáhnout i domácí chovy prasat, proto odchyty a naháňky slouží i jako prevence proti tomuto nakažení. Za dobu spolupráce města, městské policie a mysliveckých sdružení, které trvá od 1.6.2020, bylo odchyceno do odchytových klecí 70 kusů převážně mladých jedinců a odloveno 1357 kusů divokých prasat. Počty odchycených a ulovených kusů divočáků nejsou z hlediska snižování stavů populace divokých prasat nikterak významné, ale za to roste důvěra ohrožených občanů ve své vedení města a v jejich schopnost reagovat na danou situaci. O stejnou činnost se začínají zajímat i další okresní města v oblasti, neboť výskyt prasat divokých v obydlených částech měst je soustavný a znepokojující. Pokud bude zavlečena nákaza AMP (prasečí mor) do ČR právě v Ústeckém kraji, je možné veškeré zkušenosti s odchytem divokých prasat bezezbytku využít.