Klíše - Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vydala v pondělí 28. ledna 2019 veřejné prohlášení k veřejné diskuzi nad dílem „Když…“ umístěném na její budově. Reaguje tak na zvýšený zájem některých uživatelů sociálních sítí o umělecké dílo slovenské autorky Ilony Németh.
V tiskové zprávě, pod kterou je podepsaný děkan doc. Mgr. A. Pavel Mrkus, fakulta uvádí: „Vzhledem k tomu, že řada úsudků v těchto komentářích je postavena pouze na fotografii, která byla od počátku uživatelem uvedena mylnou interpretací, považujeme proto za vhodné uvést základní údaje k tomuto dílu a souvislosti, za jakých se u nás objevuje."
„Autorem nejsou studenti fakulty, ale mezinárodně uznávaná slovenská umělkyně a profesorka na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě Ilona Németh, přičemž dílo je inspirováno slavným vyjádřením německého protestantského teologa Martina Niemöllera, jehož význam aktualizuje a promítá do současné společenské situace. Dílo bylo vytvořeno jako součást výstavního projektu „Mo(nu)mentální topografie – Po stopách města“ v rámci oslav 100 let české státnosti a projektu tzv. osmičkových výročí podpořeného Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy, jehož kurátorem je prof. Michal Koleček. Projekt byl zároveň součástí oslav 25. výročí založení uměleckých studií na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Tematické diskuse, komentované prohlídky a další doprovodné programy k výstavám probíhaly v říjnu – prosinci minulého roku. Veškeré informace k projektu „Mo(nu)mentální topografie“ jakož i podrobný interpretační rámec díla Ilony Németh „Když…“ jsou přístupné na stránkách: munumentalnitopografie.cz, munumentalnitopografie.cz/mista/ilona-nemeth/, facebook.com/events/1745150492264510/, fud.ujep.cz/aktualne/monumentalni-topografie/," píše se v prohlášení.
„Každé historické i současné umělecké dílo má být nejen odborně interpretováno, ale také reflektováno veřejností. Dílo s vysokým etickým apelem pak očekává nejen reflexi kultivovanou společenskou diskusí, ale i napříč veškerým spektrem úrovní místní society. Tomuto dílu se podařilo nejen odhalit na jedné straně mělkou a nebezpečnou těkavost sociálních sítí, ale na druhé straně i hlubokou propast v porozumění a výkladech základních dějinných traumat, které stále ovlivňují současný bolestný stav duše střední Evropy a v jejím rámci i nelehký každodenní život obyvatel České republiky a především jejích příhraničních oblastí. V tomto ohledu dílo „Když…“ beze zbytku představuje současné umění v jeho nejlepší formě,“ dodává Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v tiskové zprávě.