Ústí nad Labem - Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem získala od Zdravotní záchranné služby Ústeckého kraje (ZZS ÚK) automatizovaný externí defibrilátor.
Ředitel ZZS ÚK MUDr. Ilja Deyl a Bc. Petr Bureš, MBA, náměstek ZZS ÚK pro nelékařské zdravotnické profese, ho dnes předali kvestorovi UJEP Ing. Leoši Nerglovi díky projektu Časná defibrilace v Ústeckém kraji. Přístroj k první pomoci při záchraně života je určený pro široké použití nejen ve zdravotnických, ale také v nezdravotnických zařízeních, jakým je právě např. ústecká univerzita.
Vedení UJEP nabídku ZZS ÚK předání místo mobilního – stacionárního veřejně přístupného automatizovaného externího defibrilátoru přivítalo a okamžitě vstoupilo se záchrannou službou do spolupráce na možnosti jeho zajištění do objektu univerzity.
„Stanoviště, kde bude defibrilátor pro zaměstnance a studenty univerzity k dispozici, bylo vybráno v místě s největší kumulací studentů i zaměstnanců, tedy v lobby Multifunkčního informačního a vzdělávacího centra v Kampusu UJEP,“ říká kvestor UJEP Ing. Leoš Nergl.
Na tomto prostoru se nachází největší auly UJEP s 315 a 190 místy a dva přednáškové sály o kapacitě po 90 sedadlech. V bezprostřední blízkosti se pak nalézají budovy rektorátu, Vědecké knihovny UJEP, filozofické, pedagogické a přírodovědecké fakulty a fakulty strojního inženýrství a umění a designu. Přímo v centru kampusu taktéž probíhá největší objem výuky účastníků Univerzity třetího věku.
Defibrilátor značky Philips HeartStart FRx, který bude na UJEP instalován, umožňuje i laikovi poskytnout neodkladnou první pomoc při náhlé srdeční zástavě.
„Přístroj je velmi praktický a budoucího záchranáře vede krok po kroku procesem pomoci, neboť je vybaven hlasovou nápovědou a grafikou v českém jazyce s jasnými instrukcemi tak, aby umožnil komukoli s minimálními znalostmi provádět bezpečně a kvalifikovaně neodkladnou první pomoc,“ říká šéf Záchranné služby v Ústí nad Labem MUDr. Ilja Deyl.
Přesto, že je obsluha defibrilátoru jednoduchá a intuitivní, provedou pracovníci Zdravotní záchranné služby ÚK na UJEP školení pro zaměstnance univerzity. Projekt Časná defibrilace v Ústeckém kraji je zaměřený na plošné racionální zpřístupnění časné defibrilace a probíhá již od dubna 2011. Jeho hlavním organizačním a koordinačním článkem je Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje, významnou měrou se na jeho financování podílí Krajský úřad Ústeckého kraje.
„Podstatou projektu je vytváření celokrajské sítě automatizovaných externích defibrilátorů (AED) - stacionárních i mobilních - v kontextu se sítí výjezdových stanovišť ZZS a s dojezdovými časy jejich posádek tak, aby pravděpodobnost úspěšného použití AED byla co nejvyšší,“ říká Bc. Lukáš Vais, hlavní koordinátor projektu, a dodává: „Zdravotnická záchranná služba eviduje ve svém registru 182 přístrojů AED, celkem bylo realizováno 1 055 jeho aktivací, které pomohly zachránit 44 pacientů postižených náhlou srdeční zástavou.“
Vedení UJEP děkuje Zdravotní záchranné službě ÚK za poskytnutí automatizovaného externího defibrilátoru a těší se na další spolupráci.