ČR - Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě analýzu obsahující informace o vývoji příjmů, výdajů, úvěrů a úspor, spotřebitelských cen a životních nákladů domácností v minulém roce. Podle statistik loni došlo k největšímu meziročnímu posílení průměrné mzdy od roku 2002.
Největším zdrojem peněžních příjmů domácností byly mzdy. Průměrná měsíční nominální mzda v národním hospodářství dosáhla v roce 2018 úrovně 31 885 Kč a její meziroční dynamika růstu se zvýšila o 1,9 p. b. na 8,1 %, po zohlednění nárůstu cenové inflace došlo k výraznému posílení průměrné reálné mzdy o 5,9 %. Jednalo se o nejvyšší zaznamenané reálné zvýšení její úrovně od roku 2002 (ve srovnatelném období).
Příjmy sociálního charakteru – druhé nejvýznamnější složky úhrnných příjmů domácností – vzrostly o 5,0 %. Pokles byl zaznamenán u dávek pomoci v hmotné nouzi a podpor v nezaměstnanosti, naopak příjmy občanů z ostatních druhů sociálních dávek se zvýšily. Průměrná výše samostatně vypláceného starobního důchodu v prosinci 2018 vzrostla o 4,8 % na 12 435 Kč. U žen činil 11 296 Kč, čímž představoval 82,4 % průměrného důchodu mužů (13 703 Kč).
Průměrná meziroční míra cenové inflace činila 2,1 % – největší vliv na růst cenové hladiny v roce 2018 měly rostoucí náklady na bydlení, zejména se jednalo o nájemné a elektrickou energii. Významný proinflační vliv měly také rostoucí ceny potravin (mléčné výrobky, vejce, ovoce, maso), dopravy (pohonné hmoty), alkoholických nápojů a tabáku.
Co vy na to? Pocítili jste zlepšení příjmů ze zaměstnání? Napište nám své názory do diskuze.