Krušné hory - Společný projekt Týmu silniční bezpečnosti a jejího hlavního partnera Horské služby ČR „Na kole jen s přilbou“ vstoupil letos do již devátého ročníku. Během uplynulých let se s cyklohlídkami, jež po celou cyklistickou sezónu předávají užitečné rady ohledně bezpečné jízdy na kole, setkaly desetitisíce cyklistů. Nejinak tomu je i letos. Během víkendu se můžete řadu zajímavých informací ze světa cykloturistiky dozvědět na Ježíškově cestě v Krušných horách.
Jízda na kole má nesporně své kouzlo. Navíc při výletu do hor nám umožňuje poznávat atraktivní lokality, kam bychom pěšky při nejlepší vůli nestihli dorazit. Jízda na kole se příznivě podepisuje na duševní kondici cyklistů. Ti bývají sebevědomější, odolnější vůči stresu, šťastnější, mají menší problémy se zdravým spánkem. Cyklistika ovšem může mít i stinné stránky. Na kole se dá jezdit rychle, velmi rychle. Nejednou cyklisté úspěšně konkurují svým motorizovaným kolegům. Na rozdíl od nich však v případě kolize nemají možnost spolehnout se na žádný ochranný štít, který by mohl náraz ztlumit. Dopady srážky či pádu z bicyklu tak často bývají až nepříjemně bezprostřední.
V roce 2018 zahynulo při dopravních nehodách celkem 38 cyklistů, z nichž 30 nemělo přilbu. Dalších 396 bylo zraněno těžce a 3 194 lehce. Úrazy se cyklistům nevyhýbají ani při vyjížďkách do přírody. Své zkušenosti s nimi má i Horská služba. „Každoročně vyjíždíme k několika stovkám případů, kdy se cyklista zranil. V loňském roce jsme zasahovali u 793 nehod cyklistů a dalších 211 případů, kdy potřeboval pomoc koloběžkář,“ uvádí Pavel Antl, ústřední náčelník Horské služby.
Na kole bezpečně
Co udělat pro to, aby byla jízda na kole bezpečná? Především je třeba se přesvědčit, že jízdní kolo je v řádném technickém stavu a splňuje požadavky na předepsanou povinnou výbavu. Na kolo je třeba usedat zásadně bez alkoholu, a naopak s helmou. Cyklisté by měli dbát na svou viditelnost. Ostatní je totiž mohou snadno přehlédnout. To platí nejen na silnicích, ale i na horských, vinných, či jiných stezkách. Ona i kolize s chodcem může pro oba skončit s vážnými následky. Lze proto doporučit používat oblečení a přilby ve výrazných barvách, přinejmenším alespoň pestře zbarvené doplňky. Vhodnou kombinací fluorescenčních a reflexních materiálů zajistí svou viditelnost pro ostatní za denního světla i za tmy.
„Nejdůležitější je bezpečnost. Cyklista by neměl být ohrožen ani by neměl ohrožovat. A to platí i pro případy, kdy si nezvolíme trasu zcela ideálně a zápolíme s nepřízní počasí, povrchu nebo hustého provozu. Je to většinou začátek sezony a nová trasa, která nás dostane do podobných situací,“ říká Stanislava Jakešová z Týmu silniční bezpečnosti.
V neděli 26. května se budete moci s cyklohlídkou setkat na Ježíškově cestě v Krušných horách. Využijte této možnosti ke krátkému odpočinku. Během něho se můžete dozvědět užitečné informace o tom, jak pečovat o řádný stav jízdního kola, jaká je jeho povinná výbava, jak být viditelný pro ostatní, jaká psaná i nepsaná pravidla dodržovat na silnicích i mimo ně, nakolik může být alkohol za řídítky nebezpečný a také jak vybrat tu správnou helmu. Na webovém portálu projektu http://www.nakolejensprilbou.cz pak na vás čeká celá řada dalších zajímavých informací.