VIDEO: Další případ obchodování s lidmi v Ústeckém kraji! V Anglii je trojice nutila násilím i do sňatků
Zadržení osob v rámci operace STING. Foto: Policie ČR
Ústí nad Labem

Ústecký kraj - Detektivové odboru obchodu s lidmi a nelegální migrace Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v minulých dnech obvinili tři osoby ze zvlášť závažného zločinu obchodování s lidmi.

Operace s krycím názvem STING proti organizované skupině tří osob proběhla v rámci společného vyšetřovacího týmu s britskými kolegy z Jednotky proti modernímu otroctví Greater Manchester Police.

Organizovanou skupinu osob tvořili dva muži a jedna žena (občané ČR ve věku od 39 do 44 let). Obvinění měli minimálně v období let 2009 – 2017 nabízet v Ústeckém kraji osobám ze sociálně slabého prostředí „dobře placenou legální práci“ ve Velké Británii. Do města Manchester měli dopravit nejméně 10 osob.

"Podle našich závěrů pak na místě některým odebrali doklady, poskytli jim ubytování, v omezeném množství stravu a udržovali je ve stavu, kdy se poškození nemohli svobodně rozhodovat a byli odkázáni na obviněné, neboť bez dokladů, znalosti cizího jazyka, bydlení a finančních prostředků se na nich stali zcela závislými," uvedl Jaroslav Ibehej z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Tato organizovaná skupina pak opakovaným fyzickým a psychickým násilím a pohrůžkou fyzického násilí měla poškozené přimět k nuceným pracím v domácnosti, na myčkách aut, restauracích či továrně na zpracování a výrobu potravin. V několika případech mělo dojít i ke sňatkům s osobami pocházejícími z území mimo Evropskou unii, kdy tyto sňatky měly sloužit k legalizaci jejich pobytu. Obvinění měli rovněž zneužívat sociální dávky přiznané poškozeným. Těmito popsanými způsoby měly obviněné osoby získat pro sebe finanční prospěch v dosud nezjištěné výši.

V rámci operace STING byla provedena jedna domovní prohlídka a dvě prohlídky jiných prostor, při kterých byly zajištěny listinné a věcné materiály, finanční hotovost, mobilní telefony, počítače, elektronické nosiče dat a jedno motorové vozidlo.

Všechny tři osoby jsou stíhány vazebně. V případě pravomocného rozsudku jim hrozí trest odnětí svobody od osmi do patnácti let. Věc dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

Za posledního půl roku jde tak již o druhý případ "moderního otroctví," který se podařil kriminalistům v Ústeckém kraji odhalit. V březnu letošního roku ukončili po deseti měsících vyšetřování případu obchodování s lidmi pod krycím názvem BRIDGE (psali jsme zde: VIDEO: V Ústeckém kraji nabízeli dobrou práci v Británii. Tam je pak nutili otročit a prodávat se).

Video

https://www.youtube.com/watch?v=HvAw2PhfUfM

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru