Střekov - Bývalá Schichtova ztužovna tuku na dnešním Střekově byla roku 1911 první na pevninské Evropě a čtvrtá na světě. Teď probíhá její kompletní demolice.
Ústečtí muzejníci proto pečlivě v těchto dnech dokumentují historickou budovu i strojní zařízení a snaží se zachránit před sešrotováním unikátní technické památky.
„Johann Schicht zavedl pokrmové rostlinné tuky čili maragrin, na trh Rakousko-Uherska coby levnou a výživnou náhražku másla. Ten první vyrobil roku 1903 pod legendární značkou Ceres ve staré rodinné továrně v Rynolticích. Od postavení moderní ztužovny se ale centrem výroby stal mateřský závod na Střekově,“ poznamenal k významné průmyslové tradici muzejník Martin Krsek.
Třípodlažní industriální stavba s typickými mřížovými okny působí sice zchátrale, je však mimo provoz teprve druhý rok. Uvnitř se tak dochovala prakticky kompletní technologie. Některé její části mají přes sto let, takže pamatují ještě císaře pána. To platí zejména o kompresorovně vybavené monumentálními stroji z roku 1911.
„Jsou to evropsky unikátní technické památky. Jde o baterii kompresorů, které stlačovaly vodík používaný v procesu ztužování potravinářského tuku. V denní provozu fungovaly až do roku 2008, takže se dochovaly do dnešních dnů v překvapivě dobrém stavu,“ vyzdvihl historik Krsek.
Muzeum města Ústí nad Labem ve spolupráci s firmou Cannoneer, jež provádí demolici, momentálně intenzivně hledá způsob, jak unikátní stroje zachránit. „Prodej vytěženého šrotu nám financuje náročné demoliční práce, ale i nám je líto tyto překrásné mašiny nechat sešrotovat,“ poznamenal ředitel a spolumajitel firmy Zbyněk Ortmann.