Ústecký kraj - Dojemné setkání zachráněného pětasedmdesátiletého muže se svými zachránci se odehrálo v Litvínově. Senior Václav Hák mohl po několika týdnech podat ruku svému zachránci, tím je litvínovský strážník Jakub Röber. Koncem června litvínovský důchodce náhle zkolaboval a upadl do bezvědomí. Díky bleskovému profesionálnímu zásahu strážníků se naštěstí podařilo zachránit jeho život.
Strážník Jakub Röber se opět setkal s Václavem Hákem, kterému zachránil život. Foto: Jan Vraný
"Myslím si, že mně strážníci opravdu zachránili život. Prakticky jsem byl už mrtvý. Jen díky zásahu hlídky jsem ještě naživu. Jsem jim vděčný za život," říká s dojetím litvínovský senior Václav Hák.
„First responder" záchranáři obecně označují například strážníky, policisty, hasiče nebo horskou službu, tedy každého, kdo je schopen realizovat rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života dříve, než se na místo reálně může dostat výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby. "V Ústeckém kraji je v současné době 148 kusů Automatizovaných externích defibrilátorů (AED), z toho přes 70 kusů záchranáři evidují u takzvaných mobilních First responderů, tedy právě u strážníků, hasičů nebo policistů, kteří jsou odborně školeni pod dohledem lektorů záchranné služby," vysvětluje Prokop Voleník.
AED lze najít i na veřejně přístupných místech v kraji, jde například na Pravčické bráně, ve Hřensku, na Milešovce, na Děčínském Sněžníku nebo na Komáří Vížce. Letos plánujeme přístroj umístit i na Říp. Nyní je v kraji 11 těchto přístrojů.
VIDEOREPORTÁŽ ZE SETKÁNÍ ZACHRÁNĚNÉHO SE SVÝM ZACHRÁNCEM:
Videoreportáž připravil Jan Vraný/e-mostecko.cz
"Hovoříme tak o plánované první pomoci na vyžádání. Včasné zahájení základní neodkladné resuscitace a její správné provádění může mít rozhodující vliv na přežití srdeční zástavy, pokud možno bez trvalých následků. Zejména v případech, kdy stav nemocného vyžaduje urgentní léčebný elektrický výboj (defibrilaci), má rychlost jeho podání pro přežití zcela zásadní význam. Pokud je defibrilace provedena do tří minut, udává se přežití přibližně v 73 % případů. S dalším prodloužením intervalu od vzniku srdeční zástavy do poskytnutí výboje, pak pravděpodobnost přežití významně klesá. Provádění defibrilace ještě v nedávné minulosti patřilo výhradně do rukou lékařů. Ti se ale mnohdy nemohou dostat k nemocnému natolik rychle, aby jejich léčebný zákrok mohl přijít v optimálním časovém intervalu," říká mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník.
Možným řešením je tak provedení zákroku laiky. A právě k tomuto účelu byl zkonstruován Automatizovaný externí defibrilátor – AED. Přístroj, s jehož pomocí je i laický zachránce schopen provést bezpečnou defibrilaci, stačí zapnout příslušným tlačítkem. "Defibrilátor pak sám analyzuje křivku EKG a prostřednictvím hlasových a písemných pokynů v Českém jazyce vede zachránce k bezpečnému podání výboje," vysvětluje mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník.