TIP NA VÝLET: Vydejte se železnicí národního parku okolo Českosaského Švýcarska a zažijte jízdu labskými kaňony
Foto: ČD
Ústí nad Labem

Ústecký kraj - Cesta může být cíl. Jediný národní park u nás má svou železnici. Je to Národní park České Švýcarsko. Společně s Národním parkem Saské Švýcarsko jsou obkrouženy několika železničními tratěmi, na kterých jezdí spoje linek U28, U8 a T2. Zvláště linka U28 nabízí jedinečný zážitek při jízdě hlubokým labským kaňonem a výhledy na vysoké pískovcové stěny kolem řeky. V Německu mezi Bad Schandau a Sebnitz spoje projíždějí po dráze, které se pro množství tunelů, mostů a malých oblouků přezdívá Saský Semmering.

Českosaské Švýcarsko patří mezi nejkrásnější kouty naší země s jedinečnými přírodními krásami. Tento region lze poznat i z jedoucího vlaku. Hned několik linek jezdí okolo národního parku a prochází Chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce a Lužické hory. Nejkrásnější zážitek představuje jízda labským kaňonem a tratí kolem říčky Sebnitz, které se říká také Saský nebo Sasko-český Semmering. Po této trati jezdí regionální spoje linky U28 a labským kaňonem pak mezistátní vlaky EuroCity Berliner.

Z vlaku lze pozorovat skalní stěny Růžového hřebenu, vyhlídku Belveder, Hřensko, dlouhou skalní stěnu táhnoucí se od Schmilky k Bad Schandau a na krátko lze zahlédnout špičku 52 metrů vysoké konstrukce osobního výtahu na skalní stěnu a obec Ostrau z roku 1905. V Bad Schandau překoná vlak Labe po 187 metrů dlouhém mostě Carolabrücke, který nese jméno podle poslední saské královny Caroly (1833 – 1907). Do Sebnitz pokračuje jízda kolem stejnojmenné říčky, kterou vlak překoná hned 25krát. Před stanicí Sebnitz ještě projede po dvojici větších viaduktů s délkou 97 a 148 metrů. Na trase je také velké množství tunelů. Celkem je jich sedm a dohromady mají skoro kilometr.

Při cestě z Bad Schandau ve směru do Drážďan, ať už vlaky Berliner nebo regionální linkou S1, lze sledovat také legendární skoro 200 metrů vysokou skalní stěnu Bastei s vyhlídkovým 76 metrů dlouhým kamenným mostem, stolovou horu a pevnost Königstein nebo stolovou horu Lilienstein s pomníkem Augusta Silného.
V Česku prochází Dráha národního parku obsluhovaná linkou U8 pěkným údolím říčky Kamenice. Vlaky zastavují v romantické zastávce Jedlová uprostřed lesů nedaleko hory Jedlová s 29 metrů vysokou rozhlednou a zříceniny hradu Tolštejn ze 13. století.

Labské údolí nabízí zážitek srovnatelný tak trochu s legendárním údolím Rýna také v dalších svých místech, ať už se jedná o část mezi Ústím nad Labem a Děčínem nebo úzký kaňon Porta Bohemica (Brána Čech) mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi na hlavním koridoru z Děčína do Prahy. Z rychlíků Labe, Krušnohor a regionálních linek se otevírají pohledy nejen na řeku, ale také na skály se zříceninami hradů Vrabinec a Střekov, na Masarykovo zdymadlo z 30. let 20. století, na skály se Třemi kříži a kopce Českého středohoří.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru